Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třezalka

Třezalka, latinsky Hypericum,  je rod bylin, keřů a malých stromků spadajících do čeledi třezalkovitých. Rod třezalek má asi 450 druhů, které jsou rozšířeny po celém světě, s výjimkou pouští, nižin tropů a akrtických oblastí. V České republice se volně vyskytuje zhruba 10 druhů.Třezalka má spoustu lidových pojmenování a krom výše uvedených názvu se objevuje také pojmenování svatojánské koření, svatojánská bylina, křížek nebo prostřelenec. Tyto lidová jména však nevznikla pro nic za nic. Když se podíváme na list třezalky proti světlu, můžeme vidět ve struktuře drobné červené tečky - tyto tečky jsou žlázky, které obsahují červené barvivo hypericin, nazývané také krev Sv. Jana. Toto barvivo zvyšuje citlivost na sluneční záření, proto při užívání třezalky hrozí nebezpečí popálení od slunce. 

trezalka-teckovana-1.jpg

Třezalka tečkovaná je velmi významnou bylinkou. Léčivá působení třezalky jsou známá již po mnoha generací. Využívá se v lidového léčitelství a má silný účinek na náš organismus.Třezalka je metlou na úzkosti, stres, deprese i nespavost. Má sedativní a uklidňující účinky a díky tomu se často přidává do bylinkových čajů.  Třezalce se nejlépe daří na výslunných sušších loukách, mezích a stráních. Příliš neroste v nížinatých oblastech a tak ji najdete spíše ve středních a vyšších polohách. 

trezalka-teckovana.jpg

Třezalka je jednoletá bylina a dorůstá výšky až 1 metr. Lodyha třezalky je tuhá, zdřevnatělá, dvouhranná, lysá, větvená, na konci žláznatá. Má vstřícné, přisedlé, celokrajné listy, které mají polodlouhle vejčitý až kopinatý tvar. Tyto listy jsou prosvítavě tečkované a tyto tečky obsahují olejíček. Listy jsou opadavé. 

Na konci lodyhy jsou zařivě žluté květy, které mají velké množství tyčinek a jsou uspořádány v bohatých latách. Třezalka kvete v červenci a srpnu. Květ má 5 kopinatých hladkých listů na kterých jsou černé žlázky, které obsahují červené barvivo. 

Plodem je trojpouzdrá tobolka, ze které po vymáčknutí vyteče červená šťáva. Mačkání provádíme u poupátek těsně před rozkvětem nebo u čerstvě oteveřeného květu.

poupatko-trezalky.jpg

Navíc třezalka není vůbec náročná na pěstování. Je odolná a stačí jí pouze slunné místo a propustná půda. Více o pěstování v rubrice "Pěstování třezalky". 

 

ker-trezalky.jpg

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kde

(Žbleb, 11. 5. 2014 20:26)

Kde seženu listy třezalky ??